Koji bicikl da kupim? - komentari članka

Status
Not open for further replies.

BikeGremlin

Administrator
Staff member
Kako bih izbegao da stranice budu kilometrima dugačke, ali i sačuvao korisna pitanja i odgovore koje sam tokom vremena dobijao i davao, odlučio sam kopirati komentare sa sajta na forum - i "premestiti" dalje diskusije ovde.

Ovo su komentari vezani za članak:
Koji bicikl da kupim?

Ova tema je zaključana za nove komentare

Ako ovde niste našli odgovor na svoje pitanje, otvorite novu temu sa svojim pitanjem/problemom, u odgovarajućoj sekciji foruma (ovo je sekcija Kupovina-saveti).

Relja
 
Last edited:
  1. Mirko
    06/02/2017 u 22:33
    Moze savet za kupovinu da li se radi o ovom modelu bicikla .
    :http://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi/bicikli-6/drumski-trkacki-8/raam-trkac-56cm-2×8-full-shimano-claris-kao-nov-1#.WJjplFUrLIV
    HVALA .
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      07/02/2017 u 06:26
      Nisam siguran šta je pitanje. Bajs deluje OK na slici. Pogledao bih ga uživo. Ako veličina odgovara. Uz investiciju od oko 3000 din. za bolje pakne (npr: http://planetbike.rs/pbshop/Bicikli...55C4-ZA-SHIMANO-PAKNOVE-BR-5800-silver/19144/ ), sasvim lepo zaokruženo deluje oprema.
      Doduše, tekst oglasa, sa caps lockom i dve različite cene navedene kao “FIKSNE” mi se baš ne dopada. 🙂
      Pre kupovine poželjno je pogledati i probati bicikl, osim ako je poznata reputacija prodavca kao dobrog i korektnog. Ovde su saveti za pregled polovnog bicikla:
      https://bicikl.bikegremlin.com/2016/03/09/pregled-polovnog-bicikla/
    • 9959a183bc08bfc5f144921c9a844bc7.jpg

      Mirko
      07/02/2017 u 14:47
      Hvala na odgovoru 🙂
      Izvinjavam se greskom sam prefolmulisao pitanje .
      HVALA za savet jos jednom Pozdrav.
  2. 4ec39b0dc0c2e20c4528650760134b5c.jpg

    Amazonka
    01/09/2020 u 17:57
    Večito pitanje, da li tinejdžeru uzeti bicikl za odrasle ili neku “prelaznu veličinu”?
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      01/09/2020 u 21:48
      Za visinu preko nekih 155, može se uzeti MTB sa manjim ramom i točkovima od 26″.
      Za 150 cm i niže, možda bolje ipak neku “prelaznu” varijantu, sa točkovima od 24″.
      Od 160, mislim da može i manji ram sa većim točkovima – 28″ i slično.
  3. 7e96f48b1ad8de07bd147fa48aecf449.jpg

    Nebojša021
    23/02/2021 u 14:54
    Pozdrav Relja,
    veliko hvala za sve što radiš ovde i nama početnicima daješ vetar u leđa za buduće vožnje! Imam pitanje ili bolje reći tražim tvoj savet koji nisam uspeo da nađem na tvom sajtu a pitanje je “projekata” (davno sam te to pitao i kada sam video “Belu strelu”). Imam srce i kičmu, moje bele strele. Ideja mi je da uzmem komplet grupu Campagnolo iako si za nju da je teško naći zamenske delove u slučaju kvara. Da li misliš da je bolje opredeliti se za Shimano. Takođe je dobrodošao svaki savet na šta treba da obratim pažnju pri sklapanju odnosno pravljenju bicikla. Pokušao bih sa što manje grešaka odaberem delove, sklapanje bih ipak prepustio profesionalcu.
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      23/02/2021 u 15:41
      Pozdrav,
      Za sebe obično gledam delove koji se mogu lako naći kod nas. Što se u praksi uglavnom svodi na Shimano.
      Campagnolo je em skuplji, em teži za pronaći. Ima svojih čari, ne kažem, ali pomalo liči na ono: “jeste da mi auto mnogo troši, ali se barem puno i kvari.” 🙂
      Kod sklapanja treba gledati koji su standardi na ramu za prihvat patrone pogona i šolja upravljača – kako se ne bi kupili pogrešni.
      Za delove koji se biraju bitno je da mogu zajedno raditi. Tome sam posvetio celu sekciju sajta – kompatibilnost.
      Sklapanje inače nije neka nauka – jedino što treba imati odgovarajući alat.
  4. 7e96f48b1ad8de07bd147fa48aecf449.jpg

    Nebojša021
    24/02/2021 u 10:34
    Hvala puno na brzom i uvek korisnom odgovoru, i na savetu praktičnosti kod biranja grupe. U potpunosti se slažem za opasku da puno troši ali se barem kvari. Imaš li iskustva sa osećajem u vožnji i koja je tu razlika između Shimana i Campagnola? Definitivno da treba da se potrudim malo i pogledam detaljnije kompatibilnost delova kako bi napravio dobru kombinaciju ili prosto da uzmem komplet grupu i tu se nema šta pogrešiti puno.
  5. 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

    Relja
    24/02/2021 u 11:55
    Koja je razlika? Poslužiću se analogijom koja mi je sad bukvalno pri ruci – tastaturama za računar. 🙂
    Osetne su razlike između tastera sa klikom i dužim hodom, onih sa srednjim hodom, i onih bez ikakvog klika i sa kraćim hodom. Kao neko ko baš jako puno kuca, kunem se u one 30 godina stare sa dužim hodom i klikom, a neke od takvih se sad za velike novce mogu naći kao “gejmerske.” Meni je to bitno i pravi razliku. Ko manje kuca a ozbiljno igra akcione igre, po pravilu se kune u tastature bez klika, sa kraćim hodom tastera. Uz sve to, lično bez problema radim kod kuće i na tastaturi koja nema klik, kako ukućani ne bi izludeli od kliktanja. Da nekom moram preporučiti tastaturu – savetovao bih da proba različite modele i vidi šta mu/joj najviše odgovara, i da li je vrsta tastature uopšte bitna – velikoj većini ljudi nije ni najmanje i radiće im odlično posao neka obična, membranska, najjeftinija.
    Drugim rečima: ko već sam ne zna tačno šta voli i traži, u suštini je isti đavo. Da, ima razlika; da, mogu se i osetiti, ali ne mogu reći da je Shimano bolji, niti da je Campagnolo bolji. Naravno, ima ljudi koji se kunu u jednog, ili drugog proizvođača, ali meni je to sve OK dok god je u ispravnom stanju. Najosetnija razlika je u ergonomiji ručica – tu različitim ljudima više pašu različiti modeli, čak i kad probaju različite modele istog proizvođača.
    Ono što je po meni “osetnije” je kad dođe do momenta da se mora zameniti sajla menjača, ili kaseta (od tih “redovno zamenjivih delova”), da ne pričam o zameni menjača i sl, tu je Shimano delove puno lakše naći, i to po dosta povoljnijim cenama. Jedini izuzetak su Shimano drumske grupe za deset brzina (izuzev najnovije Tiagra 4700 grupe) – to je najosetljivije i najnepreciznije menjanje brzina koje sam iskusio. Može se i to uštelovati da radi sasvim OK, ali više volim sebi olakšati život u startu, kad mogu.
 
Aleksandar
25/04/2021 u 12:26
Pozdrav, nov sam u svetu rekreativnog biciklizma. Planiram da uzmem neki hibridni bicikl za mozda duza putovanja po ravnom i po sumi. Posto sam tek pocetnik uzeo bih bicikl iz radnje posto se ne razumem u polovne. https://www.decathlon.rs/hibridni-i...455e853d1f524b80c0c2e6e8ef40&objectID=2977708 Da li se ovaj bicikl isplati za moje potrebe i jel ima boljih mozda za manje para. Hvala
  • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

    Relja
    25/04/2021 u 13:08
    Pozdrav Aleksandre,
    Od trenutno dostupnih modela na tržištu, mislim da je najmanje loš izbor Capriolo Level 9.0.
    MOj video pregled Capriolo Level 9.0 bicikla.
    Na njemu bi za neke ozbiljnije ture trebalo staviti bolju zadnju nablu – sa kasetom od 7, ili 8 brzina, uz zamenu ručice menjača za frikcionu, ili za isti taj broj brzina (i zamenu lanca za isti broj brzina).
    Takođe, bilo bi dobro dodati nekih 20ak evra za krštene ručice kočnica, kao i sličan iznos za kvalitetne V-brake kočione čeljusti barem za prednju kočnicu.
    Tako da se dođe do cene tog bicikla iz Dekatlona, ali bez jeftinog (i lošeg) prednjeg amortizera (kršteni kreću od nekih 200 evra, i traže redovan servis koji isto nije jeftin).
    Trudio sam se objasniti suštinu u videu o kupovini polovnog bicikla za malo novca – princip je isti i za nove.
    Relja
  • 5f063a2c48e221db481a5237c2d6c57f.jpg

    Aleksandar
    25/04/2021 u 13:27
    Hvala na brzom odgovoru. To znaci da u pocetku ne moram da menjam sve to, ali bi trebalo kasnije? I gde bih mogao taj servis i promene da odradim. Iz Beograda sam
  • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

    Relja
    25/04/2021 u 17:30
    To je u startu lošeg kvaliteta – ali će raditi. Najbolje je probati i videti je li dovoljno dobro, ili ne (zavisi od vrste vožnje i ličnih kriterijuma).
    Za promene delova na novom biciklu vredi pričati u prodavnici – zbog garancije.
    Inače – kad me pitaju za dobar servis u BG & okolini, ja preporučim Grbića. 🙂
 
Ova tema je zaključana za nove komentare

Ako ovde niste našli odgovor na svoje pitanje, otvorite novu temu sa svojim pitanjem/problemom, u odgovarajućoj sekciji foruma (ovo je sekcija Kupovina-saveti).

Relja
 
Status
Not open for further replies.

Adverts

Back
Top Bottom