Nov MTB za ispod 400 evra (jeftina kupovina) - komentari članka

Status
Not open for further replies.

BikeGremlin

Administrator
Staff member
Kako bih izbegao da stranice budu kilometrima dugačke, ali i sačuvao korisna pitanja i odgovore koje sam tokom vremena dobijao i davao, odlučio sam kopirati komentare sa sajta na forum - i "premestiti" dalje diskusije ovde.

Ovo su komentari vezani za članak:
Nov MTB za ispod 400 evra (jeftina kupovina)

Ova tema je zaključana za nove komentare

Ako ovde niste našli odgovor na svoje pitanje, otvorite novu temu sa svojim pitanjem/problemom, u odgovarajućoj sekciji foruma (ovo je sekcija Kupovina-saveti).

Relja
 
Last edited:
  1. Bojan
    12/03/2022 u 23:50
    pozdrav Relja
    pohvale za web stranicu. ovo je doslovce wikipedia za bicikla. google u malom. sve može da se nađe. i nauči. svaka ti čast i hvala ti na silnom uloženom trudu.
  2. 7c7624bc46d0a8dd458b93385bd47640.jpg

    Sloba
    07/09/2022 u 18:16
    Pozdrav Relja,
    Da li možeš da preporučiš blatobran(e) za Capriolo Level 9.0?
    SKS Velo 55 (ukloniti link ako nije po pravilima https://www.probike.rs/prodavnica/o...brani/blatobrani-set-sks-velo-55-cross-26-29/) mi deluje kao da bi mogao da pasuje, ali baš knap.
    Oni što se montiraju na šticnu mi se baš nikako ne sviđaju, oni su poslednja opcija.
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja Novović
      08/09/2022 u 09:31
      Ćao Slobo,
      Kod blatobrana ima dve vrste:
      1) Oni koji pokrivaju celom dužinom i omogućavaju da voda ne prska više od pedala (oni baš jako dugački, sa zavesicom, sprečavaju i to).
      2) Oni koji štite samo da ne prska baš po licu i gaćama.
      Capriolo Level 9 nema nikakvih amortizera i čuda, tako da omogućava montiranje obe varijante.
      Sad, ta prva varijanta, za široke kramponke, generalno, teško se nalazi. SKS možda po nemačkama prodaje neke baš široke, a da su dugački i da pokriju veći deo obima točka (i da se završavaju niže).
      Uži blatobrani se mogu staviti, ali bi bilo dobro staviti i neke uže gume za njih, ako se želi ostati suv.
      Za drugu varijantu – može se još uvek naći i kod nas, u različitim kvalitetima.
      Sad, neke preporuke (pa šta se nađe kod nas da zaista ima na stanju):
      a) SKS, široki, koji pokrivaju velik deo obima točka (nude različite širine), sa montiranjem za bicikle sa disk kočnicama (što nije dobar izbor za Level 9, ali možda nekom još koristi od čitalaca):
      https://www.bike24.com/p2624435.html
      b) Slični takvi, ali sa montiranjem na “obične” bicikle – to će odgovarati za Level 9, a dolaze i u širini od (bezobraznih 🙂 ) 69 mm:
      https://www.bike24.com/p2624430.html
      c) Blatobrani za bajseve sa amortima, koji štite samo da ne prska baš u oči i po leđima. Ovaj model se dobro pokazao, ali zbog načina montiranja prednjeg, moraće raditi malo šmirgla da se donji deo cevi viljuške napravi da bude bez oštrih ivica (od varenja i lošije završne obrade):
      https://www.bike24.com/p2358127.html
      Blatobrani iz postavljenog linka (probike sajt) koliko vidim trenutno nisu na stanju. Lično nisam ljubitelj tog sistema montiranja. Što kažem “glindžavo.” Svako malo se vitopere. Ni oni iznad (pod c) nisu savršeni, ali rekao bih da su puno bolji od tih sa probike (možda grešim, nisam lično probao baš taj konkretan model).
      Inače, linkovi su više nego poželjni – kada imaju smisla sa temom/pitanjem. Brišem samo spam i linkove sa virusima i slično.
  3. 7c7624bc46d0a8dd458b93385bd47640.jpg

    Sloba
    07/09/2022 u 18:17
    Zaboravio sam da dodam, gume su te standardne koje su dosle sa njim, 54-622, kramponke.
  4. 10bacbcc59940b598dadc0526dd71f95.jpg

    Jovan
    17/09/2022 u 11:31
    Pozdrav Relja,
    Planiram da kupim bajs, pa te molim za savet. Bicikl bih vozio par puta nedeljno čisto rekreacije radi, nadam se :). Pročitao sam tvoje tekstove i savete po kategorijama, pa je izbor pao na Capriolo level 9.0. Budžet mi nije strogo ograničen. Visok sam 194cm i težak 125kg, pa ne bih da mi se bajs brzo raspadne.
    Unapred zahvalan, pozdrav!
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja Novović
      17/09/2022 u 11:49
      Ćao Jovane,
      Capriolo Level 9 bi bio odlično rešenje uz sledeće prepravke:
      Kvalitetnije Shimano V-brake kočnice (uz pristojne pakne), kao i kvalitetnije ručice kočnica.
      Shimano zadnja nabla sa freehub mehanizmom (i kasetom sa 7, ili 8 brzina, jer u 6-faz varijanti danas dolaze samo račne).
      Što povlači i nove ručice menjača (spram broja brzina pozadi).
      Što se nakarika na dodatnih 100 do 200 evra, u zavisnosti od cene i klase delova koji se uzimaju, i da li (i koliko) se plaća za ugradnju.
      Za vožnju po ravnom (bez uspona), ili barem po asfaltu, možda i prođe u fabričkoj varijanti, ali ne bih se usudio kladiti se na to.
  5. 9f70383b63587f99026ecf826cc9865b.jpg

    Daki
    22/05/2023 u 01:21
    Pozdrav. MTB SALCANO – NG650 29 HD mi se jako svidja pa molim za misljenje/savet. Vredi li 52000 din? i POLAR TSUNAMI ista cena deluje dobro. Puno toga je Shimano na oba MTB i imaju lock amortizera, to mi se svidja da bi na ravnom stedeo amortizere. Misljenje savet i preporuka za jos neki MTB do 550 eua je dobrodosla. Unapred se zahvaljujem na odgvoru.
    • d693f26dcd2fedd28dfc1ad7a66e01a2.jpg

      BikeGremlin
      22/05/2023 u 10:32
      Ćao Daki,
      Dosta ljudi postavlja slično pitanje, pa sam napravio video na tu temu:
      CAPRIOLO Level 9.4 VS POLAR Mirage Pro VS Tsunami – 2023.
      Za Salcano bi mi pomoglo ako dobijem link ka konkretnom modelu koji se razmatra (pošto se oprema i ponuda menjaju iz sezone u sezonu, a ne prodaju sve prodavnice isto). Nemam iskustva iz prve ruke sa tim brendom, a ovo su podaci sa sajta proizvođača:
      https://www.salcano.com/detay/dag-bisikleti-ng650-ng650-29-hd/85
      Pozadi ima račnu (a ne freehub), što znači da će osovina lakše pucati, a i žbice na točkovima su idiotski upletene (nemam lepši izraz).
      Ostalo je manje-više OK za taj cenovni rang – pogotovo hidraulične Shimano kočnice.
      Polar Tsunami je nešto kvalitetniji (mada bih po tehničkim specifikacijama i ceni pre odabrao Capriolo Level 9.4).
      Relja
    • 9f70383b63587f99026ecf826cc9865b.jpg

      Daki
      26/06/2023 u 01:47
      https://sporthub.rs/product/bicikla-salcano-ng650-29-hd/ evo linka. Bicikl bi koristio za asfalt jednom-dva put nedeljno 15-20 km ponekad dalje i neke krace voznje po zemljanim offroad ali redje. Imam 88 kg visina 186. ram 19 uzoh. Nista zahtevno. Jel ok za to?
    • d693f26dcd2fedd28dfc1ad7a66e01a2.jpg

      BikeGremlin
      26/06/2023 u 06:24
      Ćao Daki,
      Da – to izgleda da je bicikl koji sam našao na sajtu proizvođača tako da odgovor ostaje isti.
      Smešno je što je ta prodavnica (sporthub.rs) koristila Gugl automatski prevod za spisak komponenata. Tako da imamo “GRLO” – a nisam siguran kako su dobili reč “CRANKHOLE.” Hahah. 🙂
      Relja
 
  1. Vaske
    07/06/2023 u 17:57
    Pozdrav, Relja.
    Razmišljam o kupovini novog bicikla. Pa mi je nekako došao u najuži izbor Polar tsunami black-orange https://planetbike.rs/bicikl-polar-tsunami-black-orange-a292a19220-c.html
    Možeš li dati svoje mišljenje? Pročitao sam dosta i na sajtu, i gledao uporedne recenzije, jedino šta mi je kod ovog modela nepoznanica jesu ovi menjači LTWOO A7? Kakva je to grupa, čija? Pouzdanost?
    Mislim da je trenutna cena dosta dobra ali ne bih baš da me zeza menjač poslije dva meseca ????
    • d693f26dcd2fedd28dfc1ad7a66e01a2.jpg

      BikeGremlin
      08/06/2023 u 20:42
      Ćao Vaske,
      Dobro pitanje.
      Koliko znam, L-Twoo uglavnom pravi komponente tako da budu kompatibilne sa Shimano delovima. Tipa, na tom bajsu je zadnji menjač L-Twoo A7 RD-V5010-LX, i on je pravljen da radi sa Shimano ručicama menjača. Dakle, važi i obrnuto: Shimano ručica menjača (šifter) će raditi sa tim L-Twoo menjačem (ako se uzme 10-faz, MTB šifter, naravno).
      To je dobra stvar, jer je u slučaju problema i havarija, moguće naći delove. L-Twoo nije još uvek široko rasprostranjen na tržištu. Dosta su jeftiniji od Shimano komponenata. Da li je lošiji? Nisam siguran. Dobar deo cene Shimano delova je zbog veće zarade i ulaganja u marketing (sponzorstva, prezentacije, reklame i slično). Kad kupim Shimano menjač, verujem da oko 30 do 50% datog novca ide u te svrhe. Tako da verujem da je moguće napraviti dobre delove u pola cene Shimano delova, a da se ne bude na gubitku (samo nema baš velike zarade). Možda grešim, ali to je neki moj da kažem subjektivni utisak.
      Znaćemo za koju godinu kako se ponašaju L-Twoo komponente, trenutno nemam nekog iskustva iz prve ruke, pogotovo ne posle više godina korištenja. Svakako bi takav bicikl sa Shimano 2×10 grupom koštao za oko 200 evra više, najmanje. S razlogom domaći sklapači bicikala prelaze ove sezone na L-Twoo – nemaju ljudi ovde da daju hiljadu evra za novi bajs, tako da je to način da se ponudi 2×10 prenos po nižoj ceni.
      Relja
  2. ba966a4dfd5777ad1a8e0ab50bf37318.jpg

    Goran
    16/06/2023 u 23:35
    Postovanje i svaka cast na ovoj recenziji i objasnjenjima.
    Zanima me vase strucno misljenje o novom capriolo level 9.1 M modelu. Koliko shvatam promena je to sto ima Microshift umesto Shimano menjaca, ali se u prodavnici bas upljuvase da mi ga nahvale. Kako nisu losi menjaci a opet je to uradjeno da se dobije nesto niza cena, ima metalne rucice kocnica, odvojene rucice menjaca i navodno jako dobru suspenziju na prednjoj vili koja ima opciju zakljucavanja. Suspenzija mi je bitna jer imam 110kg a po potrebi vozim i sina u sedistu na biciklu. Cini mi se kao dobra kupovina za 280€, kod konkurencije ne nalazim nista slicno, da ima solidnu suspenziju, v-brakes, alu ram i 29″ tockove. Btw visok sam 185cm.
    Bitno mi je da je bicikl nov i kupljen u radnji jer ga uzimam sa povratom subvencije od grada.
    Sta mislite?
    Link za bicikl je https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2020/mtb-29/level-91-m-crno-crveno.
    Hvala puno
    • d693f26dcd2fedd28dfc1ad7a66e01a2.jpg

      BikeGremlin
      17/06/2023 u 07:14
      Ćao Gorane,
      Microshift menjači i ručice menjača su sasvim OK po meni. Mislim da svakako nisu lošiji od niže i niže-srednje klase Shimano menjača. Shimano je inače malo pao po pitanju kontrole kvaliteta, ali to je posebna priča.
      Viljuška na tom biciklu bi trebalo da bude OK za vožnju po asfaltu i utabanim pešačkim stazama kroz šumu/planinu. Nije za neko jurcanje, barem po mom mišljenju.
      Zadnja nabla je sa račnom, nije kasetna. Ovde je prikazana razlika (kasetna glava je gore):
      Kaseta (gore) nasrpam račne (dole)

      Vidi se na slici koliko dugačka sekcija osovine nema podržku ležajeva kod nable sa račnom (crvene kuglice predstavljaju poziciju ležajeva). Za vozače teže od 80 kg, to može rezultovati čestim pucanjem osovine.
      Pravljenje bicikla sa kasetonm nablom bi podiglo cenu za oko sto evra, što bi bicikl učinilo puno manje primamljivim, za nešto što većina kupaca i ne primećuje kao prednost. Da – Level 9.2 sa kasetnom glavom (i Shimano menjačima, disk kočnicama) košta oko 150 evra više. Tj. za oko 50% je skuplji.
      Prednost nable sa račnom je što se ceo nov točak kupi za 20 evra, dok krštena kasetna nabla sama košta oko 30 evra, i ako se ne servisira barem jednom godišnje (ili na 5000 km – šta god dođe prvo od ta dva), propadne i mora se menjati (nable sa ketrižd odnosno “industrijskim” ležajevima ne traže redovan servis, ali imaju drugih mana i koštaju obično višestruko više).
      Relja
  3. ba966a4dfd5777ad1a8e0ab50bf37318.jpg

    Goran
    29/06/2023 u 11:44
    Relja hvala puno na komentaru od pre par dana za level 9.1M.
    Ispostavilo se da su digli cene i sad mi uleteo nov model POLAR MIRAGE COMP da mogu da uzmem za maltene istu cenu, cak sa nekim popustom i malo jeftinije od 9.1.
    Po svemu sto si mi napisao za Level 9.1 cini mi se da je COMP jos jedan nivo iznad, shimano su brzine, kocnice su disk hidraulika i zadnja glava je kasetna.
    Viljuska mi se cini da je slican nivo izmedju oba bajsa.
    Ja bih rekao da je COMP bolja kupovina od 9.1 M.
    Sta mislite?
    Hvala.
    Goran
 
Ova tema je zaključana za nove komentare

Ako ovde niste našli odgovor na svoje pitanje, otvorite novu temu sa svojim pitanjem/problemom, u odgovarajućoj sekciji foruma (ovo je sekcija Kupovina-saveti).

Relja
 
Status
Not open for further replies.

Adverts

Back
Top Bottom