Prednosti i mane disk kočnica za bicikl (u odnosu na “obične”) - komentari članka

Status
Not open for further replies.

BikeGremlin

Administrator
Staff member
Kako bih izbegao da stranice budu kilometrima dugačke, ali i sačuvao korisna pitanja i odgovore koje sam tokom vremena dobijao i davao, odlučio sam kopirati komentare sa sajta na forum - i "premestiti" dalje diskusije ovde.

Ovo su komentari vezani za članak:
Prednosti i mane disk kočnica za bicikl (u odnosu na “obične”)

Ova tema je zaključana za nove komentare

Ako ovde niste našli odgovor na svoje pitanje, otvorite novu temu sa vašim pitanjem/problemom, u odgovarajućoj sekciji foruma (ovo je sekcija Kočnice i ručice kočnica).

Relja
 
Last edited:
  1. Markoris
    23/11/2018 u 21:49
    Pozdrav Relja
    Jedno pitanje vezano za rotore.
    Kupio sam novi set tockova i sad imam dva. Plan mi je da imam set za cestu i set za downhill. Tockovi imaju centar lock sistem pricvrcivanja rotora.
    Dal mi preporucujes da za oba seta nabavim rotore ili da prebacujem po potrebi? Montaza disk rotora je jednostavna al me brine tanka aluminijumska podloska koja dodje sa lock ring-om. Dali je ona neophodna jer smatram da ce se unistiti prilikom odvrtanja lock ringa?
  2. 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

    Relja
    24/11/2018 u 07:01
    Ako će se diskovi menjati par puta godišnje, nije strašno. Mislim da nije problem ni za češće zamene – ako je lockring čelični. Opet, lično najviše mrzim raditi isti posao dva puta, ako nema dobrog razloga za to. Zato bih uzeo diskove za sve točkove, pa da stoje. Dodatna prednost toga je što u slučaju krivljenja diska (iz bilo kog razloga), može da se vozi bicikl odmah, istog dana – samo se zameni točak, dok ne stigne novi disk – tj. kad se već imaju rezervni točkovi, da budu kompletni. 🙂
  3. dba0725d20166b10285e07431cba4b98.jpg

    Ludisha
    03/01/2019 u 11:32
    Cao Relja, interesuje me da li nezavisno od kompleta hidraulicnih kocnica mogu da kombinujem rucice i kljesta drugih i da li bi to uticalo na bolju i jacu silu kocenja.
    Razlog je naravno finansijski, ali bih na primer ostavio svoje strare deore hidraulicne rucice a ubacio neke xt ili slx kljesta koje bi mi drugar poklonio. Ne bih od njega uzimao ako ovo ne moze da se kombinuje, a i jedno i drugo koristi shimano mineral oil pa racunam da to moze da se izmesa.
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      03/01/2019 u 13:31
      Shimano na svom sajtu ima tabele šta se sa čim može kombinovati od komponenti, po njihovoj preporuci. Link:
      https://productinfo.shimano.com/#/com/
      Shimano je po pravilu dosta konzervativan po ovom pitanju. Tj. kod ostalih komponenti često se može kombinovati i suprotno njihovim preporukama, a da lepo radi (tome je posvećena sekcija sajta Kompatibilnost).
      Problem kod hidraulike je kako izmeriti. Kod mehaničkih menjača i ručica kočnica, može se šublerom lako izmeriti koliko koji vuče sajle. Kod hidrauličnog sistema bih morao imati neku menzuru da merim tačno koliko tečnosti potiskuje. Isto tako, većina ljudi nije spremna rizikovati sa kombinovanjem ručica i čeljusti koje proizvođač ne savetuje (ja prvi, jer kočnice su kritične kad je bezbednost u pitanju). Zbog toga ne mogu dati nikakav savet osim upućivanja na preporuku proizvođača. Otići na sajt, videti po modelu ručica i čeljusti sa čim se može kombinovati.
  4. 414092dd9253cdeaa5f2e7ca91086db0.jpg

    Mirza
    04/10/2019 u 00:50
    Pozdrav,imam jedno malo kompleksno pitanje.Na svom bajsu imam diskove od 160mm i napred i pozadi.Imam i nove diskove,jedan 203mm i jedan 185mm.Imam dosta adaptera koji mi zauzimaju mesta,ali nemam odgovarajuce za navedene diskove.Ideja je da napred stavim disk od 203mm,a nazad od 185mm.Da li je pametno da kombinujem adaptere da bih dobio zeljeno ili striktno moram da koristim po jedan odgovarajuci?
    Unapred zahvalan
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      04/10/2019 u 06:49
      Tu ima dve stvari od kojih je druga bitnija.
      1)
      Za kombinovanje adaptera (pretpostavljam da se planira naslanjanje jednog na drugi) mislim da, osim dodatne težine, ne bi trebalo da bude drugih problema. Sad, pošto su kočnice u pitanju, barem za prednju (koja je kritičnija, važnija i pruža jaču zaustavnu silu) bih gledao naći odgovarajući adapter, što se kaže “renomiranog proizvođača”.
      2)
      Disk kočnice prave veliko opterećenje na štapove viljuške (to im je jedna od mana). Ne znam kakav bicikl je u pitanju, ali bi bilo dobro proveriti specifikacije, tj. jesu li štapovi predviđeni za disk prečnika 203 mm (ako je na njima fabrički bio disk od 160 mm). Generalno, za drumske bicikle (tj. viljuške) ovo ne bih preporučio, dok za MTB može.
  5. 414092dd9253cdeaa5f2e7ca91086db0.jpg

    Kamikaza90
    04/10/2019 u 09:14
    U pitanju je Capriolo Fat Boy 26 steel,kruta viljuska je u pitanju,sa mehanickim kocnicama.Tako da ne bi predstavljao problem veliki disk.
 
Status
Not open for further replies.

Adverts

Back
Top Bottom