Kompatibilnost [01] Lanci - komentari članka

Status
Not open for further replies.

BikeGremlin

Administrator
Staff member
Kako bih izbegao da stranice budu kilometrima dugačke, ali i sačuvao korisna pitanja i odgovore koje sam tokom vremena dobijao i davao, odlučio sam kopirati komentare sa sajta na forum - i "premestiti" dalje diskusije ovde.

Ovo su komentari vezani za članak:
Kompatibilnost [01] Lanci

Ova tema je zaključana za nove komentare

Ako ovde niste našli odgovor na svoje pitanje, otvorite novu temu sa svojim pitanjem/problemom, u odgovarajućoj sekciji foruma (ovo je sekcija Kompatibilnost - frikombinovanje delova).

Relja
 
Last edited:
  1. Pedja
    15/05/2016 u 15:44
    ako menjam lanac, da li treba da menjam i pogon?
    jer lik u servisu mi je sa nekim malim alatom proverio lanac, i rekao da je zreo za menjanje.. a kaze da treba promeniti onda i kasetu od pogona (ako se to tako zove) jer ne ide nov lanac na pojedene zupcanike ako sam dobro razumeo?
    hvala na odgovoru i odlican blog 😀
  2. 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

    Relja
    15/05/2016 u 15:56
    Pod pogonom se obično misli na prednje lančanike – oni se retko menjaju.
    Zadnji zupčanici se relativno brzo potroše ako se vozi sa istegnutim lancem. Ukoliko se lanac menja redovno, na vreme, onda mogu da izguraju dve do četiri zamene lanca. Tako da ima smisla to što je rekao serviser.
    U ovom članku dat je detaljan opis sa slikama, kako izmeriti da li je lanac istegnut i kako izgledaju pohabani delovi, kad se šta mora menjati:
    https://bicikl.bikegremlin.com/2015/12/09/kada-zameniti-lanac-na-biciklu/
  3. 58250511e7c237239a6669ebcdc66998.jpg

    Milos
    22/06/2016 u 23:47
    kupio sam xt-771-k pogon koji je predvidjen za 9 brzina. Ja imam opremu za 7 brzina.
    Da li moram da zamenim svu opremu i stavim za 9-faz odmah ili mogu za pocetak da stavim samo lanac za 9-faz…
    dali ce menjaci ili zadnji zubcanici praviti problem sa lancem za 9-faz ?
    procito sam sve blogove ali nisam siguran kako da resim…
    Hvala na odgovoru 😀
  4. 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

    Relja
    23/06/2016 u 01:34
    Pogon za 9 brzina će bez problema raditi sa lancima za 6, 7, 8, 9 i 10 brzina. Biće mu sve jedno.
    Prednjem menjaču je sve jedno.
    Zadnji menjač za 7 brzina može da radi sa 6, 7, 8, 9 brzina, pa i sa drumskim sistemom za 10 brzina. Bez ikakvih problema.
    9 fazni lanac će raditi na 6, 7 i 8 brzina sasvim prihvatljivo, ali ne vidim smisao korištenja inače skupljeg i kratkotrajnijeg 9faznog lanca na sistemu koji je 7 fazni.
    Za prelazak sa 7faza na 9faz potrebno je:
    9fazni lanac
    9fazna ručica zadnjeg menjača
    9fazna kaseta, naravno
    zadnja glava koja prihvata kasete za 8-10 brzina (prihvata i MTB kasete sa 11 brzina)
    Tako da će najverovatnije biti potrebno zameniti glavu zadnjeg točka (možda je bolje rešenje samo uzeti drugi zadnji točak, ako felna nije neka vrhunska pa da se isplati preplitati novu glavu na tu felnu).
  5. 966f45214abfe4f93e2914cfc990ac3b.jpg

    miroslav
    30/08/2016 u 07:30
    sta znaci na lancu 6h. ili 9e ili 7d
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      30/08/2016 u 08:44
      Koji lanac i koji proizvođač?
      Da li je utisnuto baš na lancu, ili na pakovanju?
      KMC slovom e označava lance za električne bicikle, koji su nešto jači od običnog lanca.
      h bi mogla biti Shimanova oznaka za Hyperglide kompatibilan lanac, ali ne znam ovako napamet.
      Za 7d stvarno ne znam.
 
  1. Ognjen
    08/11/2016 u 07:00
    Pozdrav!
    Pokusacu ukratko,ako bude moguce,objasniti o cemu se radi u mom slucaju.
    Mijenjao sam sve moguce komponente na biciklu!Iymedju ostalog pogon deore hollow 2 za 10-brzinski fc-m612,lanac xt cn-hg93,prednji mjenjac xt fd-m771 9,zadnji mjenjac xt rd-m771 9,kaseta xt m771 ili 770 9,i sifteri deore m590 3×9 jer nisam mogao naci nigdje xt 3×9!Interesuje me sledeca stvar,da li je bila greska staviti desetbrzinski pogon sa ostalim komponentama,i da li bi mozda bolje funkcionisao lanac za 10 brzina?Drugo,desava mi se da nesto pukne pod pedalom u maltene slobodnom hodu,nikad se nije desilo u penjanju ili velikom otporu,a nikako ne mogu odrediti odakle dolazi,sa pogona ili zadnje kasete!U servisu smo ustanovili da kaseta ima lufta i da je stradao frivil na nabi,koji je zamijenjen novim sa iste nabe!Medjutim,to je rijeesilo samo problem lufta,pucanje je ostalo.Ne toliko cesto ali se desava!Bicikl vozim kao auto,znaci sto manja brzina kretanja,manja brzina prenosa i obrnuto!Eto pa ako imate kakvu ideju bio bih zahvalan!
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      08/11/2016 u 12:04
      O kompatibilnosti pogona sam pisao ovde:
      https://bicikl.bikegremlin.com/2016/10/13/kompatibilnost-pogona-bicikla/
      Tu je objašnjenje zašto. Kratak odgovor – pogon nije problem sam po sebi, što je za 10 brzina.
      Međutim, kao što sam ovde objasnio, u tekstu o ležajevima pogona:
      https://bicikl.bikegremlin.com/2016/10/27/standardi-patrona-pogona/
      moguće je da problem iritirajućeg krckanja dolazi od patrone pogona.
      Neki pogon sa Octalink patronom, bilo za 7, 8, 9, ili 10 brzina će trajati duže (sama patrona, ako je nova) i nije podložan iritirajućem krckanju pre kraja (višestruko dužeg) životnog veka.
      Naravno, pre svega toga bih proverio da li je sve čisto, podmazano, dobro naštelovano. Takođe, krckanje moguće da se javlja iz šipke sedla, ili čak lule kormana – metalni ramovi odlično prenose zvukove i vibracije, pa može biti i sa nekog udaljenijeg izvora, samo da se tako prenosi. Da ne zaboravim spomenuti i same pedale – kakvi su njihovi ležajevi, da li su dobro uvrnute, podmazane. Taj deo se lako testira privremenim stavljanjem jeftinih pedala od 200 din. i probnom vožnjom.
    • 2d4b5f5037be6018d73792a93748db25.jpg

      Ognjen
      09/11/2016 u 10:29
      Kao sto sam naveo sve je zamijenjeno na biciklu osim rama!Pogon je nov,a sa njim dolazi nova patrona suplja hollowtech 2,pedale su nove, i to malo skuplje shimano saint.Sve je rastavljeno,ocisceno i ponovo podmazano!Ali opet se desava!Sticna nije jer sam sa starom imao taj vid problema,lula i korman nisu!E sad ne vjerujem da je patrona pogona stradala za godinu dana!Procitao sam citav sajt,vaš,i vidio da im je kraci rok trajanja,ali poslije nekih 2000-2500km ne vjerujem da bi trebalo da strada!I to cisto asfaltne voznje,bez nekih velikih opterecenja!Kupio sam i novi lanac,jos i to da vidim,a ako ne bude neka kvrcka sta mu mogu!Ipak hvala na misljenju!
    • Relja
      09/11/2016 u 12:43
      Ako su svi delovi zamenjeni novim, i dalje postoji šansa da se krckanje javlja usled loše stegnutog, naleglog dela. Ja bih išao sistemom eliminacije, redom, jedno po jedno proveravao i osluškivao odakle dolazi zvuk. Možda čak i da neko vozi pored mene pa da proba skontati odakle dolaze zvukovi.
      Da li je sve dobro ušrafljeno, stegnuto, lepo naleglo? Da li su šolje pogona namazane malo mašću (najbolje bakarnom, može i litijumska) pre stezanja? Da li je šipka sica namazana isto tako pre motniranja i propisno stegnuta.
      Da li je sve očišćeno, podmazano, dobro uštelovano? Lanac – ili oprati i podmazati, ili zameniti novim, pa videti.
      Takođe, pomenute Hollowtech II patrone mogu posle par hiljada početi s krckanjem. Kod njih se krckanje zna javiti dosta rano, daleko pre kraja veka trajanja.
      To su neke stvari koje mi padaju na pamet.
  2. Ognjen
    09/11/2016 u 17:29
    Ok,opet hvala na misljenju!jeste,bukvalno sve osim rama je zamijenjeno novim komponentama,koje su danas stare godinu i nesto dana!Mislim da je sve montirano kako treba!Vidjecu jos kad zamijenim lanac(xt cn-hg93 kupljen misleci da je medju boljima,a rikno mi je na pinu poslije mjesec dana,pa su ga samo dotegli)sta ce se desavati!
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      09/11/2016 u 20:54
      Što se lanca tiče, desi se greška, HG93 je OK lanac. Moguće i pri sklapanju da je napravljen propust.
      Inače, za 9faz bih preporučio SRAM PC 951, ili KMC X9 lance kao dobar izbor. Koji god se od njih nađe po nižoj ceni.
  3. 431c21a2a505f9eadaafcbbd784e40da.jpg

    Поп
    22/04/2017 u 02:56
    Поздрав! Буразер има проблем следеће врсте. Пре пар дана је узео бајс. Тrek Zektor је у питању, 2х9, FSA погон 50/34, задњи мењач Sora, 9-то фазна касета, предњи мењач 105. Има проблем кад је ланац напред на погону на 50, а на касети на највећем, првом зупчанику (дакле, оба највећа), чује се ланац да качи на предњем мењачу. Е сад, по ознакама на ланцу, утврдио је да је ланац Tiagra 10 брз. Да ли то може правити наведени проблем качења? Колико му је паметно да вози ланац за 10 брз. на систему од 9 брз.?
    Ако треба да мења, шта је најбоље узети? CN-HG53 9 брз. или нешто друго? Хвала на помоћи и све најбоље! 🙂
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      23/04/2017 u 19:02
      Češanje lanca kada se vozi toliko ukošen (napred i pozadi na najvećem lančaniku/zupčaniku) je normalna pojava, čak se često javi i nešto ranije, pre nego se stigne do zupčanika sa skroz suprotne strane. To je objašnjeno u ovom članku:
      https://bicikl.bikegremlin.com/2015/06/28/stepen-prenosa-bicikla-brzine/
      Delimično i ovde, pogotovo slika 10:
      https://bicikl.bikegremlin.com/2017/02/02/linija-lanca/
      Tako da to nije nikakav problem i nedostatak opreme. Neki prednji šifteri imaju “trim” opticju, kojom se fino može podesiti položaj prednjeg menjača da eliminiše češanje čak i u tako ekstremno ukošenom položaju. Ipak, pošto tako ekstremno ukošen lanac dovodi do bržeg habanja i većih mehaničkih gubitaka, bolje je jednostavno naći drugu kombinaciju zupčanika i lančanika (prebacivanje napred na manji lančanik i pozadi na odgovarajući). Osim ukoliko je na kratko, privremeno, kada ni malo češenja neće smetati. Voziti duži uspon sa tako iskošenim lancem nije baš prijatno za pogonski sklop.
      Što se lanca tiče: 10fazni lanac na 9faznom sistemu ne smeta prviše, osim što je nepotrebno skup. Obrnuto (širi lanac za manje brzina na sistemu sa više) bi moglo biti problem, naravno. Čak će sa lancem za 9 brzina češanje pri ukošenosti lanca da se javi još ranije, verovatno već na drugom najvećem zupčaniku pozadi (dok je napred na najvećem lančaniku). Tako da može slobodno voziti sa tim lancem dok se isti ne pohaba (https://bicikl.bikegremlin.com/2015/12/09/kada-zameniti-lanac-na-biciklu/), a zatim bih preporučio SRAM PC951, ili, još bolje KMC X9 (kod zlatnih i onih sa dodatkom SL iza oznake plaća se izgled i manja težina, ali ne traju tuže od ostalih X9).
  4. 0b1550c0588e2dc9a4fa51700989291b.jpg

    Milan
    11/06/2020 u 00:19
    Pozdrav. Pre par dana pukao mi je lanac i majstor mi je izvadio celu jednu kariku {jedan par} i spojio. Da li je to dobro ili da uzmem novi lanac? Ovaj lanac je imao 114 članaka, sad ima 112, kaseta ima 8 brzina, srednji pogon 3. U vožnji ne osećam razliku, nisam agresivan biciklista, vožnja po cesti bez velikih uspona. Pozdrav
  5. fa68bf13f27197661853496e77a21d6a.jpg

    Jan
    15/06/2020 u 15:59
    Pozdrav, lanac na starom biciklu kojeg bi popravio je cjeli hrdav jer je bicikl stajao na vani i bio je na kisi 8 godina i nemogu skinut lanac a potrebno je mjenjat mozete li dati neki link koji lanac kupit bicikl ima 1 brzinu.
 
  1. Bljack
    07/07/2020 u 14:03
    “Zato obrnuto nije slučaj i lanac za 7, a pogotovo za 8 brzina će teže raditi na sistemu sa 8 brzina.”
    Ako sam dobro shvatio sta si želeo da kažeš u ovom delu, mislim da ti se potkrao lapsus, pretpostavljam da si mislio “a pogotovo “za 6 brzina.
  2. 0b7c57fce0e504f6ef13c02bd05eca47.jpg

    Nikola
    01/08/2020 u 11:12
    Pukao mi je lanac u vožnji . Ne znam da li je karika ili brza spojka,majstor je stavio 1 kariku i spojio. Imam utisak da mi se pogon teze okreće sada,da li može biti problem otezanog motanja u koliko fali još jedna ili dve karike?
    • 3fd0d771d754ced79ca6b702635900b5.jpg

      Relja
      01/08/2020 u 11:43
      – Kratak odgovor –
      Dužina lanca sama po sebi ne dovodi do takvih problema.
      Kod bicikala sa jednom brzinom, pretegnut lanac može izazvati teže okretanje, pa i oštećenje ležaja zadnjeg točka, ali to nema direktno veze sa dužinom lanca, više sa položajem zadnjeg točka u ramu (dropovima).
      – Malo opširnije –
      Određivanje optimalne dužine za bicikl sa brzinama
      Optimalna dužina lanca za bicikl sa jednom brzinom
      Kada je lanac (i kaseta, ili/i prednji lančanici) zreo za zamenu
      – Još opširnije (i filozofskije 🙂 ) –
      Nevezano direktno za ovo, više uopšteno. O čemu se radi?
      Relativno često dobijam pitanja gde se, eksplicitno, ili implicitno, dovodi u pitanje rad (nekog) majstora. Ovo je moje mišljenje na temu (ne tvrdim da sam u pravu i najpametniji, to je samo moje gledište):
      – Niko nije nepogrešiv, pa ni majstori. 🙂 Šta god da je problem, računam da je dobro barem videti/pitati majstora koji je radio – teže je preko Interneta reći nešto o problemu na biciklu koji se ne vidi.
      – Vezano za ovo, lično najviše volim kad ljudi ostave bajs i kažu da radim šta god mislim da treba. Tako često ne izađe ništa skuplje (pogotovo na srednji, ili duži rok), ali se bicikl može dovesti u odlično vozno stanje. Kad je budžet ograničen, ili kad za svaku stavku treba posebno “pregovarati”, onda je teško napraviti bicikl da radi kako treba.
      Recimo, ako je lanac pohaban, pa je zbog toga pukao, najbolje je promeniti i lanac, i zadnji lančanik/lančanike, a često i pogon (u zavinosti od stanja/pohabanosti). Bez toga, može lako da se desi da bicikl ne radi dobro.
      Kod bicikala sa brzinama, kojima lanac pukne usled pohabanosti, najčešće ni druge stvari nisu održavane/zamenjene na vreme, pa i zamena sajli i bužira često može biti potrebna kako bi sve radilo kako treba.
      – Konačno: lično ne volim sarađivati sa ljudima u koje nemam poverenja. Što mogu i drugima preporučiti. Ako majstor pravi puno grešaka, ili ne nudi zdravorazumsko objašnjenje za probleme, ili se iz bilo kog drugog razloga sumnja u rad, često je najbolje potražiti drugog majstora.
      Dobro, po meni je još bolje sve sam sebi raditi, ali meni je to uživanje, što nije slučaj kod svih (normalnih 🙂 ) ljudi.
      Ali ako je majstor takav da sumnjam i proveravam, onda je to meni besmisleno – i vreme, i novac, a pogotovo živci i miran san nemaju cenu.
  3. 40888b24545ae80bacd64ece7227befc.jpg

    vlada
    01/09/2020 u 18:53
    postovanje gosn reljo imam staroga drumasa sto bi rekli retro specijalka italijanka marke botekia kolumbus ram a pogon je kampanjolo 2 x 5 znaci pozadi je navojna racna kolko se ja razumem a ako gresim molim vas ispravite me e sada na njoj je neki bezveze lanac tako sam je kupio i nisam obratio previse paznju tek kasnije sam shvatio da to nema pojma i da je to otprilike stavljen neki drugi koji je mislim siri nego sto treba i pocinje da stvara problem e sada pitam ja vas koji lanac tu treba staviti i da li se maze nabaviti takav lanac i gde inace redovno pratim vase jutjub priloge mislim da ste svarno strucni i lepo objasnjavate i pozdrav za vas i svako dobro vlada iz cuprije
 
Status
Not open for further replies.

Adverts

Back
Top Bottom